Apple işlemcili Mac’ler hangi ekran kartı ile gelecek?

Apple, 2 yıl içerisinde tüm Mac modellerinin kademeli olarak Apple işlemcili versiyonları ile güncelleneceğini duyurdu. Detaylı olarak CPU tarafındaki performans detaylarına ve yazılım tarafındaki getirilecek desteklere dikkat çekildi. Fakat ekran kartı GPU konusuna beklendiği kadar dikkat çekilmedi.

Apple, MacBook Pro, iMac ve Mac Pro modellerinde su ana kadar AMD’nin ekran kartlarını kullanıyordu.  Apple işlemcili Mac modellerinde ise şimdiye kadar anlaşıldığı kadarı ile herhangi bir harici grafik kartı kullanılmayacak gibi görünüyor.

Apple’ın yayınladığı sunum detayları arasında da Intel ve Apple işlemci karşılaştırma tablolarında, Apple işlemci tarafında herhangi bir GPU detayına yer verilmiyor. Bu da aslında Apple’ın sadece Intel işlemcileri gündeminden çıkarmaya hazırlandığı değil, ekran kartı üreticilerini de gündeminden çıkarmaya hazırlandığı anlamına geliyor.

AMD ekran kartlı modeller ile kıyaslandığında nasıl bir grafik farkı olacağı konusunda ise şu an için ne yazık ki net detaylar bulunmuyor. Apple’ın yeni Mac sürecinde, bir süre daha grafik kartı da merak edilen detaylar arasında yer almaya devam edecek.