Intel üretimi 2022’ye erteledi

Intel’de kaydedilen söz konusu gecikmeler rakiplerine piyasada alan açma olasılığını da beraberinde getiriyor…

Intel, yeni nesil çipleri üretimini 2022’ye kadar ertelediğini açıkladı. Dünyanın en büyük mikro çip üreticisi olan firma, yıllardır yaşanan mevcut 10 nanometrelik çipleri piyasaya çıkarmadaki gecikmelerin ardından şimdi de 7 nanometrelik yeni nesil çip üretimini erteleme kararı aldı.

Uzmanların yaptığı yorumlara göre Intel’ın yaşadığı tüm bu gecikmeler rakiplerine piyasada alan açma riskini de beraberinde getiriyor.

Intel, şirket içi testlerde kabul edilebilir işlemci üretimi sayısını gösteren kazanç tablosunda tahminlerin bir yıl geride olduğunu göstermesiyle birlikte 7 nanometrelik işlemci üretimini durdurmuştu. Bu durum Intel’i rakiplerine piyasada alan açma riski ile karşı karşıya getirirken Apple, geçtiğimiz Haziran ayında yaptığı duyuruyla Mac bilgisayarlarda kendi çiplerini tasarlamaya başlayacaklarını belirterek Intel işlemcilerinden vazgeçtiklerini açıklamıştı.

CNBC tarafından yapılan yorumda Intel’in üretimi erteleme kararıyla Apple’ın kararının ne kadar doğru olduğu söylenirken teknoloji devimim artık Intel’in işlemcilerini beklemek zorunda olmayacağını belirtti. Yorumda ayrıca Intel’in en önemli rakiplerinden AMD’in bilgisayar ve oyun konsolları için 7 nanometrelik çip satışına çoktan başladığı hatırlatıldı.

Intel, geçtiğimiz gün Nisan-Haziran dönemi bilançosunu paylaşarak net geliri ve kârının attığını bildirmişti. ABD’li teknoloji devi yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre gelirini yüzde 20 arttırarak 19.7 milyar dolara çıkardı.

Öte yandan BBC tarafından yapılan habere göre Intel, yeni nesil çip üretiminin, üçüncü taraf firmalara üretme gibi acil durum planları üzerinde de araştırmalar yapıyor.