IBM POWER10 işlemcisi tanıtıldı

Yeni CPU, kurumsal hibrit buluta geçiş sürecini ilerletmek için Red Hat yazılımıyla birlikte optimize edildi.

IBM POWER merkezi işlem birimi (CPU)  yeni işlemcisi olan IBM POWER10’i tanıttı. Kurumsal bilgi işlem ortamlarının ihtiyaçlarını karşılamak için bir platform sunulması amacıyla tasarlanan IBM POWER10, IBM POWER9 işlemcisine kıyasla; 7 nm’lik formda, 3 kata kadar daha fazla işlemci enerji verimliliği, iş yükü kapasitesi ve konteyner yoğunluğuyla kurumsal hibrit bulut bilişim alanında ileriye doğru atılan önemli bir adımı temsil edecek.

IBM POWER10’dan yararlanacak sistemlerin 2021 yılının ikinci yarısında kullanıma sunulması bekleniyor.

POWER10 tarafından sununlan inovasyonlar şunlar:

  • IBM’in İlk Ticari 7 nm İşlemcisi: Aynı güç bağlamında olan bir IBM POWER9’a oranla 3 kat daha fazla kapasite ve enerji verimliliği sağlaması bekleniyor.
  • Çoklu Petabayt Bellek Kümeleri: Memory Inception adlı çığır açan yeni bir teknolojiye sahip.
  • Donanımla Etkinleştirilen Yeni Güvenlik Kabiliyetleri: Geleceğin kriptografi standartları için, IBM POWER9’a kıyasla AES şifreleme motorlarının sayısının çekirdek başına dört katı performansı ile daha hızlı şifreleme ve konteyner güvenliğinde yapılan yeni geliştirmelere ulaşmayı hedefliyor.
  • Yeni İşlemci Çekirdeği Yapıları: Yerleşik Matrix Math Accelerator’a sahip bir IBM POWER10 işlemcisi; iş uygulamalarına yapay zekayı katmak ve daha iyi içgörüler sağlamak amacıyla, yuva başına sırasıyla FP32, BFloat16 ve INT8 hesaplamaları için yapay zeka tabanlı sonuç çıkarmayı IBM POWER9 işlemcisinden 10x, 15x ve 20x daha hızlı yapacağı tahmin ediliyor.