Wake-On-LAN Nedir Nasıl Kullanılır?

Wake-on-LAN nedir ve nasıl kullanılır?


Wake-on-LAN (WoL) düşük güç modundaki bilgisayarları uzaktan çalıştırmaya yarayan özelliğene verilen addır. Genel olarak bilgisayarın bir güç kaynağına bağlı ama PC’nin kapalı durumda olmasına “düşük güç modu” diyebiliriz.
Bu özelliğin artı ve eksi yanları mevcuttur. Düşük güç modu sayesinde elektrikten tasarruf edip dosya ve programlarınıza uzaktan erişim sağlayabiliriz. Düşük güç modunda erişim için siteminizin ağ kartına sürekli güç gönderilir sistemler tam anlamıyla kapalı olmadığından eğer bu işlemi loptop üzerinden yapıyorsanız ve prize bağlı değil ise kapanmaya sebeb olacaktır.

Wake-on-LAN özelliğini kullanabilmek için ATX uyumlu bir güç kaynağına bağlı olmalı. Kullandığınız bilgisayar çok eski değilse bu şartı büyük ihtimalle sağlıyordur. Ayrıca Ethernet veya kablosuz ağ kartınız Wake-on-LAN özelliğine sahip olmalıdır. Bu özellik BIOS veya ağ kartının kendi yazılımı üzerinden etkinleştirilebilir.

Wake-on-LAN nasıl çalışıyor?


WoL destekli bilgisayarlar Wake-on-LAN aracılığıyla çalışmak için sürekli magic packet adı verilen özel bir ağ paketi bekler. Bu paket, sistemdeki ağ kartının MAC adresini içerir ve hem bu iş için tasarlanmış profesyonel uygulamalar aracılığıyla, hem de doğrudan modem üzerinden gönderilebilir. Ağ kartı bu paketi aldığında ise sistemin çalışmasını sağlayabilir.

Wake-on LAN nasıl etkinleştirilir?

BIOS
BIOS menüleri standart olmadığı için çoğu sistemde Wake-on-LAN özelliğini etkinleştiren parametreye Power veya Advanced başlıkları altından ulaşılabilir.Bulduktan sonra Wake-on-LAN veya Power Up by PCI özelliğinin etkin olup olmadığını kontrol edin.
Bios üzerinden aktif ettikten sonra işletim sisteminiz üzerinden aktif etmeniz gerekmektedir.

Window
Windows simgesine sağ tıklayın ve listede göreceğiniz Aygıt Yöneticisi seçeneğine tıklayın.

Aygıt yöneticisinin Ağ bağdaştırıcıları sekmesini genişletin ve sahip olduğunu Ethernet kontrolcüsüne sağ tıklayıp özellikler penceresini açın.

Gelişmiş sekmesi altında listelenmiş pek çok özellik göreceksiniz. Listede Wake on magic packet özelliğini bulun ve Değer kutucuğunu Enabled olarak işaretleyin.

Ardından Güç Yönetimi sekmesini açın ve önce Bu aygıt bilgisayarı başlatsın kutucuğunu, sonra da Yalnızca sihirli bir paketin bilgisayarı uyandırmasına izin ver kutucuğunu işaretleyin.

Bu işlemin ardından Wake-on-LAN özelliğini Windows yüklü bilgisayarınızda kullanabileceksiniz.

MacOS
Sistem Tercihleri>Enerji Tasarrufu menüsü altında yer alan Ethernet ağ erişiminde uyan kutucuğunu işaretleyerek Wake-on-LAN özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

Wake-on-LAN nasıl kullanılır?


Gerekli tüm ayarları yaptıktan sonra bilgisayarınıza uzaktan Wake-on-LAN isteği göndermek için kullanabileceğiniz pek çok program bulunmakta.

Depicus ve Wiki.tcl.tk servislerinden isterseniz web arayüzü isterseniz komut satırı üzerinden işlem gerçekleştirebilirsiniz.