Zen 3 tabanlı Ryzen 4000 CPU’ların 10 çekirdekli model

Söylentilere göre: AMD’nin Zen 3 tabanlı Ryzen 4000 masaüstü yongaları bu yıl geliyor ve yakın tarihli bir iddiaya göre, Ryzen serisine yeni bir ekleme yapacaklar: on çekirdekli bir CPU.

Ryzen için ClockTuner ve Ryzen araçları arkasındaki kişi olan Yuri “1usmus” Bubliy’den geliyor . Yeni AGESA 1.0.8.1 ürün yazılımı içinde Vermeer olarak bilinen Ryzen 4000 masaüstü ailesinde 10 çekirdekli bir SKU keşfetti.

Doğruysa, bu on çekirdekli ilk Ryzen CPU olacaktır; AMD’nin işlemcileri 8 çekirdek varyantından 12 çekirdeğe atlama eğilimindedir. Ayrıca kırmızı ekibin işlemciyi Intel’in 10 çekirdekli Comet Lake-S amiral gemisi Core i9-10900K’ya daha ucuz bir rakip olarak konumlandırdığını da öne sürüyor.

Bu on çekirdekli yonga, Ryzen 7 4800X olabilir. Bu, Ryzen 7 4700X’in 8 çekirdekli bir model olarak kalacağı, Ryzen 5 4600X ise altı çekirdekten sekize geçebileceği anlamına gelebilir.

1usmus, Zen 3’ün temel özelliklerinden birinin, kullanıcıların işlemcilerin hızlandırma frekansını yapılandırmasına ve herhangi bir kısıtlama olmaksızın her bir çekirdeğin frekansını özelleştirmesine olanak tanıyan bir “eğri iyileştirici” olacağını ekliyor. Diğer bir özellik ise, karışık modda biraz daha yüksek IMC frekanslarına izin veren Infinity Fabric bölücülerle ilgilidir.

Temmuz ayında AMD , Zen 3 masaüstü işlemcilerin 2020’de piyasaya sürülme yolunda ilerlediğini doğruladı . Çiplerin, öncekilere göre devasa IPC (saat başına talimat) kazanımlarına sahip olduğu ve aynı zamanda saat hızlarını yaklaşık 200 – 300 MHz artırdığı söyleniyor. Hem 400 hem de 500 serisi yonga setleri CPU’ları destekleyecek , ancak AMD ikincisinin doğal olarak onlardan en iyi şekilde yararlanacağını söylüyor.